603 526 915
600 077 368

Bezpieczne uruchamianie pilarki spalinowej

Częstym błędem popełnianym przez operatorów jest niewłaściwy sposób uruchamiania pilarki spalinowej. Podtrzymywanie pilarki za uchwyt przedni, bez ustawienia jej na stabilnym podłożu oraz gwałtowne szarpnięcia linki rozrusznika stwarzają ryzyko powstania groźnego w skutkach wypadku oraz powodują szybsze zużycie się mechanizmu rozruchowego. Podczas rozruchu urządzenia należy pamiętać, że w początkowej fazie pilarka pracuje na wysokich obrotach. Dodanie gazu redukuje obroty i pilarka zaczyna pracować na biegu jałowym.

W praktyce dopuszczalne są dwa sposoby uruchamiania pilarki spalinowej: z pilarką ustawioną na ziemi oraz z pilarką trzymaną przez operatora nad ziemią.

Pierwszy ze sposobów tj. z pilarką ustawioną na podłożu zalecany jest do rozruchu pilarek z tzw. zimnym silnikiem. Kolejność czynności w tym przypadku wygląda następująco:

uruchamianie pilarki Odpalanie pilarki

Drugi dozwolony sposób rozruchu pilarki zalecany jest do uruchamiania pilarek z tzw. rozgrzanym silnikiem. Kolejność czynności w tym przypadku wygląda następująco:

uruchamianie pilarki stojąc

Podczas uruchamiania pilarki spalinowej należy pamiętać również o ogólnych zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy:

Postęp techniczny i rozwój pilarek spalinowych powoduje, że rozruch pilarki staje się coraz łatwiejszy, a tym samym mniej uciążliwy dla operatora. Jednym z pierwszych ułatwień było zastosowanie zaworu dekompresyjnego. Następnie w budowie układu rozruchowego pojawił się np: STIHL "ElastoStart" lub Husqvarna "SmartStart", którego działanie polega na redukcji szarpnięć przenoszonych na dłoń operatora poprzez połoczenie linki rozrusznika i uchwytu za pomocą specjalnej tulei lub sprężyny stalowej. Nowym rozwiązaniem technicznym wprowadzanym przez producentów pilarek jest jest "ErgoStart" (Stihl) lub "EasyStart" (Husqvarna). Rozwiązanie to polega na zastosowaniu dodatkowej sprężyny pomiędzy wałem korbowym a rolką linki rozrusznika, która redukuje siłę potrzebną do odpalenia pilarki.

Przypominamy o zbliżających się szkoleniach

Facebook