603 526 915
600 077 368

Odbicie pilarki

Odbicie pilarki to gwałtowne i niebezpieczne zjawisko odrzutu, spowodowane zetknięciem się będącej w ruchu piły łańcuchowej z przeszkodą. Szczególnie narażoną na odbicie strefą jest górna część końcówki prowadnicy. W momencie kontaktu z przeszkodą następuje gwałtowne hamowanie piły i odrzucenie pilarki w górę i w tył do operatora.

rysunek

Odbicie pilarki jest szczególnie niebezpieczne, gdy występuje niespodziewanie. Ze względu na dynamikę zjawiska operator nie jest w stanie przez chwilę kontrolować urządzenia. Dlatego podczas pracy pilarką spalinową należy zachować ostrożność, szczególnie w trakcie wykonywania czynności związanych z okrzesywaniem oraz przy cięciu sztyletowym.

Aby zminimalizować ryzyko związane z efektem odbicia pilarki należy unikać cięcia górną stroną końcówki prowadnicy, a przede wszystkim pracować urządzeniem ze sprawnym hamulcem bezwładnościowym. Przed rozpoczęciem pracy należy zawsze sprawdzić funkcjonowanie hamulca.

Kontrolę działania hamulca bezwładnościowego wykonać można w dwojaki sposób:

1/ Odpaloną pilarkę ustawiamy na ziemi. Wprowadzamy urządzenie na wysokie obroty, a następnie ruchem ręki (nadgarstkiem) powodujemy przesunięcie dźwigni hamulca. Sprawnie działający hamulec spowoduje natychmiastowe unieruchomienie piły łańcuchowej.
2/ Wybieramy odpowiednie miejsce (np. pniak po ściętym drzewie). Puszczamy pilarkę ręką spoczywającą na uchwycie podtrzymującym z wysokości około 30 do 40 cm. Pilarka uderza końcówką prowadnicy w podłoże. W tym momencie pod wpływem uderzenia sprawny hamulec bezpieczeństwa uruchomi się samoczynnie.

W podzespołach nowoczesnych pilarek spalinowych stosowane są rozwiązania mające na celu zminimalizowanie ryzyka odbicia. Za szczególnie ważny należy uznać pod tym względem rozwój pił łańcuchowych. Wybrane modele pił łańcuchowych wyposażone są w specjalnie wyprofilowane ogniwa, które dzięki swojej konstrukcji znacznie obniżają dynamikę odrzutu.

Niską skłonność do odbicia posiadają na przykład piły łańcuchowe Picco Micro Mini, Picco Micro Komfort 3, Rapid Micro Komfort 3, Rapid Super Komfort 3 firmy Stihl oraz Micro LiteTM , Ripping Chain, Micro Chisel, Super 20, Super Guard, Micro Lite, Multicut, S 70, Xtra Guard, Micro Bit firmy Oregon.

Czynnikiem który może wpływać na ryzyko powstania zjawiska odbicia jest stan krawędzi tnących ogniw piły. Ostre krawędzie zęba tnącego piły łańcuchowej łatwiej pokonują opór materiału skrawanego przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia gwałtownego hamowania piły. Dlatego też ważne jest regularne ostrzenie piły łańcuchowej.

Przypominamy o zbliżających się szkoleniach

Facebook